Jak postupovat v případě úmrtí blízkého?

Zemřela Vám blízká osoba a Vy víte, že musíte vše zařídit, ale nevíte, jak máte postupovat? Připravili jsme pro Vás článek, který Vám s následujícími kroky v této smutné situaci alespoň trochu pomůže. Jak tedy postupovat ve chvíli, kdy Váš blízký zemřel, ať už se jedná o převoz, různé dokumenty či zařízování všech záležitostí okolo pohřbu?

 

img-6486.jpg

Úmrtí Vám blízké osoby je složitou a nepříjemnou situací v životě, přesto se však musí podniknout nutné kroky, aby se vyřídilo vše, co se smrtí člověka souvisí. Následující článek Vám v krátkém shrnutí ukáže, jaké kroky musíte podstoupit a co Vás v následujících pár dnech od smrti blízkého čeká.

Co udělat hned po zjištění úmrtí?

Jak řešit tuto situaci záleží na tom, kde Váš blízký zemřel. Zemřel-li doma, je třeba nejdříve přivolat lékaře, aby ho prohlédl a vystavil o tom ohledací list. Následně je nutné zavolat pohřební službu, která odveze tělo a postará se o něj, než proběhne pohřeb. V případě úmrtí v nemocnici či jiném podobném zařízení většinou vystaví ohledací list místní lékař. Pokud je nařízena pitva, tělo se odveze na patologii. Jinak místní zaměstnanci zavolají pohřební službu. Podobně to funguje v případě úmrtí zaviněného nehodou. V případě úmrtí mimo území České republiky se zařizuje repatriace, tedy převoz těla zpět do země, kde následně proběhne pohřeb. Tu pro Vás může zařídit také pohřební ústav, se kterým si vše ujednáte.

Výběr pohřebního ústavu

Následuje sjednání pohřbu a vyřizování potřebných náležitostí. K tomu je nutné kontaktovat pohřební službu. Můžete, ale nemusíte, vše zařizovat u stejné pohřební služby, kde je uloženo tělo. O volbě se rozhodujte dle nabízených služeb a toho, jaký dojem na Vás dělají zaměstnanci, kteří s Vámi jednají. Většinu podstatných náležitostí zařídí právě pohřební ústav, vše záleží na společné domluvě. Je třeba, abyste přinesli šaty pro zesnulého, ve kterých bude pohřben či vystaven na obřadu. Následně si vyberete, jaký druh pohřbu chcete připravit. U nás se nejčastěji koná zpopelnění s obřadem, možné je i zpopelnění bez obřadu či pohřbení do země. Vybírat byste měli dle přání zemřelého blízkého, či dle Vašich rodinných zvyklostí. O konání obřadu dáte pozvaným hostům vědět prostřednictvím parte. Následuje výběr místa a dekorace místa posledního odpočinku. Jedná se například o obal na urnu a místo, kde bude urna uložena v případě kremace, nebo o rakev, hrob a různé nápisy a smuteční motivy v případě pohřbení do země. S těmito záležitostmi se můžete poradit ve specializovaných kamenictvích.

V neposlední řadě se musí vyřídit několik úředních záležitostí na úřadech. Je na Vás, co všechno si necháte zařídit od úředníků pohřebního ústavu a které záležitosti si vyřídíte sami. Vždy si však můžete nechat poradit, abyste věděli, co Vás čeká. Pro více informací navštivte webové stránky pohřebního ústavu Elpis.