Jak vybrat smuteční květinu?

Smuteční květiny jsou symbolem posledního rozloučení se zemřelým. Jsou dnes nepostradatelnou součástí pohřbu, ale také mají využití jako vzpomínka na zesnulé, například v období dušiček či výročí jejich úmrtí. 

Jakou smuteční květinu zvolit? 

Na výběr máme z několika druhů smutečních květin. Nejvíce využívané jsou smuteční kytice a smuteční věnce. Pohřební věnce věnují zemřelému většinou nejbližší příbuzní, významné osobnosti, případně firmy či jiné instituce. Od koho věnec pochází, by mělo být zřejmé z nápisu na stuze, která je součástí věnce. Smuteční kytice darují všichni, kdo chtějí vyjádřit svou kondolenci. Potom jsou tu kytice na rakev, květinové koše či jiné květiny na položení, které mohou být aranžované do různých tvarů. Například se využívají tvary srdce, slzy nebo kříže, ty jsou většinou vybírány příbuznými, kteří organizují pohřeb. 

Co se týče barev, počtu a tvarů, základním pravidlem je zejména sudý počet květin. Tmavší barvy dáváme většinou pro pány, v tlumených odstínech se dávají pro ženy a bílé a světlé barvy se dávají pro mladší lidi. Nejčastěji používanými barvami u smutečních květin jsou standardně tedy červené, žluté, oranžové, žíhané, modré, či bílé. Barvy a tvary květin mohou symbolicky také vyjadřovat osobnost a charakter zemřelého. Uctívat by se měla ale příležitost a tudíž se nedoporučuje přecházet v přílišnou výstřednost. Květiny by vždy měly být živé a čerstvě řezané.

Jak květinu předat?

Pohřební květiny na rakve či hroby, květinové koše a smuteční věnce, které se pokládají na rakve či hroby při obřadu, by měly být hezky naaranžované. Je tedy důležité, aby byly dodány na místo s předstihem, aby byl dostatek času s jejich posledními úpravami před obřadem. Smuteční kytice pro muže i ženy, které přinášejí ostatní hosté, mohou být předány zejména dvěma způsoby. V situaci, že se pozvaní hosté z jakýchkoli důvodů nemohou obřadu zúčastnit, mohou pohřební kytici zaslat kurýrní službou a vyjádřit tak svou omluvu. V opačném případě hosté využijí smuteční kytice do ruky a předají je při obřadu k rakvi. 

Máte-li stále ještě nějaké nejasnosti ohledně květiny, jakou byste v tuto smutnou příležitost měli koupit, neváhejte se zeptat v květinářstvích, kde ji hodláte objednat. Jistě Vám rádi a dobře poradí. Pro inspiraci si také můžete prohlédnout naše webové stránky. Naše firma je schopna doručit květinu na místo Vašeho určení v domluveném čase a to po celé Praze zdarma. 

kremo5.jpg elpis-kytice-kr-14.jpg