Jak vyčistit náhrobek

Jak jsme se již zmiňovali, s některými kameny budete mít méně práce a s některými naopak více, aby si stále zachovávaly svou krásu a odolávaly vnějším vlivům po dlouhá léta. Kámen je přírodní materiál a patří mezi nejtrvanlivější výtvory naší planety. Je takříkajíc věčný. Musí ovšem být opravdu přírodní a ne pouze nějakou lacinou a uměle vyrobenou náhražkou. 

V prvním kroku je základ určit, o jaký kámen se vůbec jedná. Pokud si nejste jisti, nestyďte se zeptat například správce hřbitova, který by Vám tuto otázku měl jistě objasnit. 

Jak čistit jednotlivé kameny

Aby byla péče a Vaše snaha opravdu efektivní, vybavte se v základu smetáčkem, kyblíkem na vodu, hadrem či houbičkou a kartáčem

Žula - Žula je bezpochyby jedním z nejlepších materiálů na výrobu náhrobků. Stačí, když usazeniny vydrhnete kartáčem, případně nějakým saponátem a více speciální péče již není třeba. Dobře funguje i ocet nebo klasické domácí čističe.

Mramor - Mramor je na kyselejší prostředky náchylný, a proto doporučujeme čistit měkkým kartáčem a prostředky s jemným pískem. 

Betonové náhrobky - Beton má tendenci zarůstat lišejníky a mechy. Ty je třeba nejdříve ručně odstranit, beton vydrhnout kartáčem a jako prevenci ošetřit dezinfekčním přípravkem proti těmto rostlinám.

Terazzo (Teraco) - Je uměle vytvořený kámen, broušený do hladkého povrchu. Vzniká směsí cementu a štěrku. Tento materiál snese klasické mechanické odstranění nečistot za pomoci kartáče a čistících prostředků. 

Travnatá plocha a cestička - Travnatou plochu vyplejeme stejně tak, jako cestičku kolem hrobu. Cestičku je dobré mít, kvůli snazší údržbě, vysypanou štěrkem.

Když je náhrobek řádně vyčištěný a opečovaný, jistě mu bude slušet i květinová dekorace. Podívejte se na nějaké, ochotně a rádi Vám poradíme s výběrem.

 

 


Publikováno: 05.01.2017