Které barvy květin volit na pohřeb

Květiny na položení, kytice před i na rakev, květinové koše nebo nejrůznější věnce jsou neodmyslitelnou součástí tradičních pohřbů po celém světě. Proč ale lidé kondolují prostřednictví květů?

Tento zvyk vznikl už v hluboké minulosti. Původně, už ve Starověku, měly květiny na pohřbech užitkovou hodnotu. Využívaly se k pomazání těla zemřelého. Později se začaly objevovat i jako dekorace u posledního místa odpočinku nebožtíka.

V dnešních době představují kytice na pohřbu pomyslnou oázu klidu. Ukazují lásku a úctu pozůstalých k zemřelému. Zároveň symbolizují pomyslný návrat zemřelého na zem, kterému chtějí pozůstalí věřit. Pokud chcete vzdát patřičný hold, dejte si s výběrem kondolenčních květů záležet. Ne každá barva se hodí pro každého.

        

Květinové vazby oblíbené pro pohřby žen

Barvy květinových vazeb

  • Bílá pohřební kytice. Stojí na pomyslném prvním místě a patří mezi nejtradičnější barvy. Symbolizuje totiž skromnost, nevinnost a čest. Nejen proto se bílé květy hodí pro pohřeb žen, mužů i dětí. Bílými květinami nic nezkazíte.
  • Žlutá. Barva, která v lidech probouzí radost a umí vyloudit nejeden úsměv na tváři. Lidé při pohledu na žlutou mají tendenci myslet na veselé a šťastné věci. A to je při smutných příležitostech nasnadě. Pokud chcete jít odvážnější, ale stále tradiční cestou, určitě volte žluté květy. Vhodné jak pro muže, ženy i děti.
  • Růžová. Růžová pohřební květinová vazba hraje na jemnost a něžnost. Hodí se pro někoho, kdo nosil v srdci něhu a byl citlivou duší. Růžovou kyticí uctíte důstojně památku žen i dětí. Často se kombinuje s bílou pro ještě větší navození pocitu jemnosti.
  • Fialová. Fialovou kyticí vyjádříte svojí nejhlubší úctu a pokoru. Pro smuteční obřady vedené za ženy se mezi oblíbené květinové vazby řadí fialová – nejčastěji fialové růže, v kombinaci s růžovou. Těmito květy vzdáte pomyslný kompliment. Navíc obě barvy se navzájem perfektně doplňují.
  • Červené květy. Jsou ztělesněním pevného charakteru, síly a odhodlanosti. V pohřebních vazbách patří mezi nejoblíbenější kombinace červených a bílých květů. Obě barvy totiž vyjadřují sílu a čest.
  • Modrá. Barva smutnu, ale také klidu a pokoje. Modré květy v kombinaci s bílými patří mezi nejtradičnější po kondolování na pohřbech mužů. Působí jasně a čistě.

          

Smuteční květy vhodné pro pohřby mužů

Květinová pohřební etika

Pokud se nemůžete na pohřeb dostavit osobně, můžete květy pozůstalým zaslat. Ukážete tím svou náklonnost a soucit. V naší zemi se květiny zasílají obvykle v den pohřbu. V jiných kulturách bývá zvykem i několik dní počkat.

 

V poslední řadě mějte však na paměti, že více než druh a barva květin, hraje roli to, abyste vybraly dobře upravené květinové vazby, které nebudou na první pohled odbyté. Patřičně upravené květinové vazby budou důležitým prvkem projevu vaší úcty.


Publikováno: 21.08.2018