Proč nakupovat smuteční kytice přes internet?
Podle čeho vybírat vhodnou pohřební službu?
Jaké texty umístit na smuteční věnce?
Včera: | Valdemar |
Dnes: | Vilém |
Zítra: | Maxmilián |
Pozítří: | Ferdinand |
Hallstatt, malebné městečko v rakouské Solné komoře, láká každoročně statisíce turistů. Jednou z nejzajímavějších atrakcí je místní kostnice a pohřební zvyky, které mohou připadat většině návštěvníkům poněkud bizarní.
Městečko vypadá na první pohled přímo pohádkově. Typické rakouské domečky jeden vedle druhého osázené květinami, Halštatské jezero a všude kolem monumentální hory, pod kterými člověk pocítí ohromnou moc přírody. A právě v této maličké odlehlé obci si především díky nedostatku místa museli místní obyvatelé v dřívějších dobách poradit s pohřbíváním těl po svém, byť trochu svérázným způsobem.
Hřbitov v Hallstattu
Navštívíte-li místní kostnici, naskytne se vám velmi netradiční pohled. Více než tisíc vybělených lebek je zde vystaveno a seřazeno podle rodinných vztahů. Většina z nich na sobě nese jméno, datum narození a úmrtí dotyčné osoby a kresbu - nejčastěji květiny, dubové listí, břečťan a kříže. Kosti se z důvodu omezené kapacity prostoru ukládaly daleko od lebky.
Vybělené lebky jsou ozdobeny jménem, datem narození a úmrtí a kresbou.
Vznik kostnice v Hallstattu se datuje na 16. století. Zemřelí se tehdy ukládali do rakví a po přibližně patnácti letech hrobník pozůstatky vykopal, kosti pohřbil v horách a zanechal pouze lebku. Tu nechal venku pomocí slunečních paprsků zcela vybělit a poté ji místní malíři vyzdobili požadovanými kresbami. Následně na to se lebka uložila do kostnice na určené místo podle příbuzenských vazeb.
Hallstattský hřbitov a kostnice
Současní obyvatelé Hallstattu už tomuto zvyku neholdují. Poslední lebku do kostnice uložili v roce 1998. Nyní se dává přednost spíše zpopelnění. I přesto ale místní o možnost vystavení lebky do kostnice nepřišli. Jediné, co pro to musí udělat, je napsat toto jejich přání do závěti. Po úmrtí budou na 15 let uloženi na hřbitově a následně na to dojde k chemickému ošetření lebky a jejímu vystavení. Jak je ale z počtu uložených lebek za posledních dvacet let vidět, v dnešní době už zájem o dodržování této tradice není zájem.
Aby Čínští obyvatelé nemuseli za krásami a mystičností tohoto rakouského městečka vážit tak dalekou cestu, rozhodli se ho čínští developeři dokonale okopírovat a postavit na jihu Číny v provincii Kuang-Tung jeho věrohodnou kopii v životní velikosti. Plně funkční replika stála téměř miliardu amerických dolarů a zahrnuje domy, kostel, tržiště, dokonce i známý hotel U Zeleného stromu a Hallstattské jezero. Celý developerský projekt vznikl v Číně doslova potají. Rakouská delegace byla pozvána až k příležitosti otevření čínského městečka, na kterém vyjádřila svou nelibost ke kopírování za jejich zády.
▪ Slavné české hřbitovy: Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín
▪ Umrlčí prkna - dávné šumavské a bavorské pohřební praktiky
▪ Nejznámější hřbitovy světa: Arlingtonský národní hřbitov
▪ České pohřební zvyky a tradice
▪ Kostnice - fascinující místo posledního odpočinku