5 věcí, které udělat, pokud se nemůžete zúčastnit pohřbu

Umřel vám někdo blízký? Nebo ztráta postihla někoho, na kom vám záleží? Pak se od vás pravděpodobně očekává, že se zesnulým přijdete rozloučit na pohřeb. Ale co dělat v situacích, kdy se pohřbu nemůžete zúčastnit? Popřípadě poslední rozloučení se koná pouze v úzkém rodinném kruhu, ale vy byste přesto chtěli vyjádřiv svou podporu.

Existuje hned několik způsobů, kterými dostatečně projevíte své politování nad ztrátou. Volte ten z nich, jaký vám bude připadat nejpřirozenější a nejvhodnější.

1. Pošlete květiny

Zaslání kytice je jeden z nejčastějších způsobů, jak vyjádřit soucit. Květinami se vzdává hold zemřelému ostatně i na pohřbu. Chcete-li volit zaručenou metodu uctění památky, tak tímto krokem určitě nešlápnete vedle. Stačí pak jen zvážit, zda květiny zašlete přímo do domu vašich bližních nebo do pohřební síně. I tuto možnost v dnešní době květinářství nebo specializované e-shopy nabízí.

      

2. Navštivte pozůstalé

Pokud víte, že se nebudete moci zúčastnit pohřbu, pozůstalé navštivte. Můžete jim tak osobně kondolovat a být oporou. Nabídněte jim pomoc ať už s každodenními pracemi nebo zařizováním záležitostí kolem pohřbu. Svoji podporu podtrhnete tím, že rodině uvaříte nebo upečete nějaké jídlo, které s sebou vezmete.

3. Pošlete kondolenci

Nejvkusnější způsob, jakým můžete kondolovat písemnou formou, je zaslání dopisu. V dnešní době už sice tento způsob komunikace upadá, ale u kondolování byste si měli nechat záležet. Neodbýt pozůstalé pouhou SMS zprávou. Obsah písemné kondolence volte takový, jak moc vám jsou pozůstalí blízcí.

4. Nabídněte finanční podporu

V tomto bodě se můžete dostat na tenký led. Musíte odhadnout situaci, kdy se hodí peníze nabídnout a hlavně komu. Pokud se s rodinou zemřelého příliš neznáte, určitě byste je finančním darem mohli spíš urazit.

5. Zajímejte se i po pohřbu

Lidé, kteří se zúčastní pohřbu, častokrát nabízejí svoji pomoc a podporu dříve. Naproti tomu zkuste vy kontaktovat pozůstalé týden, dva týdny po pohřbu. Zajímejte se, zda si nepotřebují s někým promluvit. Pokud máte k daným osobám blízko, vezměte je na společnou večeři, do kina, aby přišli na jiné myšlenky. Občas postačí k rozptýlení i vřelá slova po telefonu.


Publikováno: 19.06.2019