Nejznámější hřbitovy světa: Wadi-us-Salaam

Na tomto největším hřbitově na světě jsou podle posledních dostupných údajů pochovány desítky milionů těl. Přesný počet ale není zcela znám.

Islámský hřbitov Wadi-us-Salaam se nachází v Iráku poblíž města Nadžaf a v překladu znamená "Údolí míru." Jeho rozloha je neuvěřitelných 601,16 hektarů (6,01 km2).

Hřbitov z výšky vypadá jako velké město. Najdete zde silnice, uličky, budovy i velká honosná mauzolea.

Významné poutní místo a památka UNESCO

Toto místo posledního odpočinku navštíví ročně miliony poutníků. Hřbitov se pro ně stal významným poutním místem. Pohřby jsou zde na denním pořádku už více než 1 400 let. Hřbitov byl v roce 2010 zapsán na seznam UNESCO jako památka světového kulturního dědictví.

Wadi-Us-Salaam hřbitov

Šiité a tradice

Centrum hřbitova tvoří svatyně světce Ali Ibn Abu Taliba. I díky tomuto významnému muži se stal hřbitov Wadi-us-Salaam tak známý a vyhledávaný. Mnoho muslimů si přeje být pochováno na stejném hřbitově, jako Ali Ibn Abu Taliba. Šiité věří, že právě na tomto hřbitově odpočívají duše všech nábožensky založených mužů i žen. Je zde pohřbeno i velké množství dalších významných osobností - prorok Húda, prorok Sálih, sultánové a králové.

Wadi-us-Salaam hřbitov

Netradiční pochování

Na hřbitově Wadi-us-Salaam nejsou těla pohřbívána do země. Z důvodu písečné půdy a nedostatku místa se těla běžně umisťují do katakomb, kobek a krypt. Jedna taková krypta může pojmout až 50 těl.

Irácká válka

Během irácké války zde bylo pohřbeno každý den v průměru 200 - 250 těl. Od roku 2010 tento počet klesl na méně než 100. Většina žijících Iráčanů a mnoho íránských šíitů má na tomto hřbitově pochovaného nejednoho příbuzného. Během války pod raketovými útoky značně utrpěl i hřbitov samotný.

 

Související články

 


Publikováno: 11.11.2019